Legarea a doua calculatoare


  1. #1
    Newcomer Mianda's Avatar Mianda reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    12-10-2005
    Locaţie
    Craiova
    Sex
    M
    Mesaje
    47
    Mesaje bazar
    24
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0

    Legarea a doua calculatoare

    Am si eu o intrebare. Cum as putea sa ma leg la calculatorul meu de acasa, care are placa de retea ocupata de mondemul de la RDS, cu un Laptop. Se poate face cumva prin USB-uri?. Nu doresc decit sa pot face transfer de date intre cela doua HDD-uri....
    Astept ceva indicatii de la persoane pricepute....

  2. #2
    Senior Member Alexxyno's Avatar Alexxyno este pe calea cea buna
    Data de inscriere
    13-10-2005
    Locaţie
    Craiova
    Varsta
    37
    Sex
    M
    Mesaje
    763
    Mesaje bazar
    953
    Putere Reputatie
    41
    Reputatie
    37
    Puncte CF
    40.0
    Usergroups:
    pai una din solutii este sa mai iei o placa de retze si sa faci retea intre Laptop si PC.
    Sau dak ai bani i-ati un router si-ti faci retea intre ele , si o sa poti iesi pe Net cu ambele calcularoare
    Bafta
    Criza financiara este atat de grava incat femeile sunt nevoite sa se casatoreasca din dragoste
    Vrei mai putine reclame? Inregistreaza-te sau logheaza-te

  3. #3
    De-al casei thyk's Avatar thyk reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    30-11-2005
    Locaţie
    Craiova
    Varsta
    43
    Sex
    M
    Mesaje
    407
    Mesaje bazar
    29
    Putere Reputatie
    40
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0
    am gasit un program care face asa ceva (nu l-am probat) da' nu'l gasesc acum ... il caut si iti dau mai multe amanunte

    da' de ce nu le legi retea - retea (cross-over) copiezi datele si apoi te legi iar la internet?
    Cand vorbeşti mult, aproape intotdeauna spui şi ce n-ar trebui spus.
    Tacerea este prietenul adevarat care nu te tradează niciodata. (Kung Fu Tzu)

  4. #4
    Newcomer Mianda's Avatar Mianda reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    12-10-2005
    Locaţie
    Craiova
    Sex
    M
    Mesaje
    47
    Mesaje bazar
    24
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0
    In principiu ai dreptate, cu legarea directa. Nu prea am facut-o pina acum. Este nevoie de cava setari anume, sau pur si simplu plug & play

  5. #5
    Linux user cmcx_linux reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    05-10-2005
    Sex
    M
    Mesaje
    218
    Mesaje bazar
    113
    Putere Reputatie
    39
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    40.0
    Usergroups:
    vezi k se poate si usb la usb.. dar numai prin usb2.0 si iti trebuie cablu special.. gaseti in mercur pe la 200 k parca. Sau daca vrei ceva mai lent pt windows cablu com la com sau paralel la paralel ... merge dar ca tractorul..

  6. #6
    Senior Member Alexxyno's Avatar Alexxyno este pe calea cea buna
    Data de inscriere
    13-10-2005
    Locaţie
    Craiova
    Varsta
    37
    Sex
    M
    Mesaje
    763
    Mesaje bazar
    953
    Putere Reputatie
    41
    Reputatie
    37
    Puncte CF
    40.0
    Usergroups:
    Citat Mesaj iniţiat de thyk
    am gasit un program care face asa ceva (nu l-am probat) da' nu'l gasesc acum ... il caut si iti dau mai multe amanunte

    da' de ce nu le legi retea - retea (cross-over) copiezi datele si apoi te legi iar la internet?
    in cazu asta trebuie facuta mufarea cablului pt cross-over( firele se leaga la mufa in mod diferit fata de cablu modem-PC)
    Criza financiara este atat de grava incat femeile sunt nevoite sa se casatoreasca din dragoste

  7. #7
    De-al casei thyk's Avatar thyk reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    30-11-2005
    Locaţie
    Craiova
    Varsta
    43
    Sex
    M
    Mesaje
    407
    Mesaje bazar
    29
    Putere Reputatie
    40
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0
    Citat Mesaj iniţiat de ShadowShark
    in cazu asta trebuie facuta mufarea cablului pt cross-over( firele se leaga la mufa in mod diferit fata de cablu modem-PC)
    chiar in post-ul meu scrie in paranteza cross over, mai lasa si fii atent la post-uri
    /LE nu mai gasec programul pentru conectare usb - usb

    Mianda cea mai buna este ideea lui ShadowShark, daca vrei sa le tii pe amandoua pe internet (poti sa si transferi date intre ele) mai cumpara o placa de retea ... orice varianta alegi iti trebuie cablul ala sertizat cross over (da-mi un PM cu id-ul de messenger sau tel si iti fac eu cadou un cablu)
    Cand vorbeşti mult, aproape intotdeauna spui şi ce n-ar trebui spus.
    Tacerea este prietenul adevarat care nu te tradează niciodata. (Kung Fu Tzu)

  8. #8
    Newcomer Mianda's Avatar Mianda reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    12-10-2005
    Locaţie
    Craiova
    Sex
    M
    Mesaje
    47
    Mesaje bazar
    24
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0
    Citat Mesaj iniţiat de thyk
    chiar in post-ul meu scrie in paranteza cross over, mai lasa si fii atent la post-uri
    /LE nu mai gasec programul pentru conectare usb - usb

    Mianda cea mai buna este ideea lui ShadowShark, daca vrei sa le tii pe amandoua pe internet (poti sa si transferi date intre ele) mai cumpara o placa de retea ... orice varianta alegi iti trebuie cablul ala sertizat cross over (da-mi un PM cu id-ul de messenger sau tel si iti fac eu cadou un cablu)
    Multzam pentru amabilitate. Ideea este ca nu imi trebuie internet ci numai transfer de date ca sa nu mai lucrez cu stick-ul intre ele. Cred ca nu este mare lucru sa scot mufa din PC si sa conectez Laptop-ul. Ceea ce nu stiu este daca numai simpla conectare ar fi de ajuns ca sa pot vedea de pe un calc hdd-ul de pe celalt, sau mai trebuie cava setari...?

  9. #9
    De-al casei thyk's Avatar thyk reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    30-11-2005
    Locaţie
    Craiova
    Varsta
    43
    Sex
    M
    Mesaje
    407
    Mesaje bazar
    29
    Putere Reputatie
    40
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0
    Citat Mesaj iniţiat de Mianda
    Multzam pentru amabilitate. Ideea este ca nu imi trebuie internet ci numai transfer de date ca sa nu mai lucrez cu stick-ul intre ele. Cred ca nu este mare lucru sa scot mufa din PC si sa conectez Laptop-ul. Ceea ce nu stiu este daca numai simpla conectare ar fi de ajuns ca sa pot vedea de pe un calc hdd-ul de pe celalt, sau mai trebuie cava setari...?
    trebuie sa dai share pe hdd-ul pe care vrei sa transferi datele ...
    iar la laptop, la placa de retea, ip-urile le pui pe automatic sau pui aceeasi clasa (ex: daca pe pc ai 86.126.65.63 pe laptop pune 86.126.65.70 si subnet mask'ul sa fie identic) ... sa aibe amandoua acelasi nume la workgroup (nu'i obligatoriu) ... si ca sa vezi pe pc in run scrii: \\86.126.65.63 (ip-ul pc-ului)
    bafta!
    Cand vorbeşti mult, aproape intotdeauna spui şi ce n-ar trebui spus.
    Tacerea este prietenul adevarat care nu te tradează niciodata. (Kung Fu Tzu)

  10. #10
    Member 2fast's Avatar 2fast reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    03-10-2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Varsta
    34
    Sex
    M
    Mesaje
    132
    Mesaje bazar
    18
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0
    daca ai modem Webstar poti sa il pui pe USB si faci retea intre laptop si desktop.

  11. #11
    De-al casei thyk's Avatar thyk reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    30-11-2005
    Locaţie
    Craiova
    Varsta
    43
    Sex
    M
    Mesaje
    407
    Mesaje bazar
    29
    Putere Reputatie
    40
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    20.0
    Citat Mesaj iniţiat de 2slow
    daca ai modem Webstar poti sa il pui pe USB si faci retea intre laptop si desktop.
    nu se mai poate asa ceva http://www.craiovaforum.ro/showthrea...t=RDS+prin+usb
    Cand vorbeşti mult, aproape intotdeauna spui şi ce n-ar trebui spus.
    Tacerea este prietenul adevarat care nu te tradează niciodata. (Kung Fu Tzu)
    Vrei mai putine reclame? Inregistreaza-te sau logheaza-te

Google+

Cautati logo-ul CraiovaForum?

Iata cateva variante: