Probleme cu hdd


  1. #1
    Junior same_me's Avatar same_me reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    12-11-2005
    Varsta
    40
    Sex
    M
    Mesaje
    67
    Mesaje bazar
    383
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    40.0
    Usergroups:

    OMG Probleme cu hdd

    Am un hdd seagate de 80g, sata 1, si face cam mult zgomot, efectiv imi caraie cand cand copiez, sau are activitate mai mare. Imi facea zgomot de cand l-am luat dar nu asa rau. Nu m-ar deranja zgomotul insa se misca greu calculatorul cu el. Ex intru in Windows Explorer si deja incepe sa caraie si imi ia ceva timp pana intra,poi cand ma mut pe alt folder aceiasi chestie. Pot sa spun ca am incercat zilele trecute cu un hdd de 40g maxtor si zboara calc. Acum ziceti-mi si voi oare s-a bulit. Il am cam de un an de la Verasys. PS. Toate testele facute imi arata ca nu are nici o problema (poate o avea-o fizica desi nu l-am scos niciodata din calculator) poate din fabrica ! Astept parerile voastre. Va multumesc mult anticipat!

  2. #2
    Linux user Kairon's Avatar Kairon reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    21-10-2005
    Varsta
    41
    Sex
    M
    Mesaje
    256
    Mesaje bazar
    139
    Putere Reputatie
    39
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    0.0
    Usergroups:

    Exclamation O solutie

    In primul rand ruleaza un antispyware (xoftspy + ad-aware SE - combinatia asta de antispyware o folosesc eu) si un antivirus sa vezi daca nu cumva ai un trojan sau un virus ca merge foarte greu in special la spyware, iar daca n-ai si hdd continua in felul acesta du-te si schimba-l la verasys. Bafta !
    He who laughs last, thinks in slow-motion !!!
    Shall we shag now or shall we shag later ?
    Think outside the BOX !
    You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to beleive.
    You take the red pill, you stay in wonderland and I show you how deep the rabbit hole goes.The choice is yours !
    If you’re just safe about the choices you make, you don’t grow!
    Vrei mai putine reclame? Inregistreaza-te sau logheaza-te

  3. #3
    Fan Stiinta sparky_20's Avatar sparky_20 are ceva special... sparky_20 are ceva special...
    Data de inscriere
    03-11-2005
    Varsta
    39
    Sex
    M
    Mesaje
    132
    Mesaje bazar
    108
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    151
    Puncte CF
    105.0
    Usergroups:
    Ce mai poti incerca e sa dai un defragmenter ca si din cauza asta mai merg greu. Bine dar facand asta ramane problema de ce caraie. Cel mai simplu sa te duci cu el la firma sa vezi ce zic baietii. Bafta!

  4. #4
    Junior same_me's Avatar same_me reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    12-11-2005
    Varsta
    40
    Sex
    M
    Mesaje
    67
    Mesaje bazar
    383
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    40.0
    Usergroups:

    Smile Va multumesc!

    Am facut scanu cu microsoft antyspyware dar nimic.
    PS. Mama ce caraie cand bag Rmdc(cel mai rau pana intra, pana se incarca), mai caraie si cand scanez si cand defragmentez parca e un hdd de 2 pus pe un pentium 1

    Cred ca ma duc sa ii fac upgrade ca sa nu mai stau sa astept. Voi ce hdd imi recomandati in continuare ca silentiozitate si calitate la 120-160G
    Last edited by same_me; 08-05-2006 at 11:29. Motiv: Automerged Doublepost

  5. #5
    Junior same_me's Avatar same_me reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    12-11-2005
    Varsta
    40
    Sex
    M
    Mesaje
    67
    Mesaje bazar
    383
    Putere Reputatie
    38
    Reputatie
    10
    Puncte CF
    40.0
    Usergroups:

    Smile Va Multumesc. Cred ca s-ar rezolvat. Si vre-un spywere ceva.

    L-am formatat si nu mai face asa rau. Oricum am intrebat la stonet si au zis ca asa fac modele astea de s-ata. Insa problema a fost mai evidenta in ultimul timp deoarece tocmai am facut un calc nou din care am oprit doar hdd, am schimbat carcasa si aceasta nu izoleaza asa bine fonic ca cealalta. That's it.

  6. #6
    Junior rrdde's Avatar rrdde reprezinta o cantitate neglijabila
    Data de inscriere
    09-03-2006
    Locaţie
    Craiova
    Varsta
    61
    Sex
    M
    Mesaje
    57
    Mesaje bazar
    277
    Putere Reputatie
    0
    Reputatie
    6
    Puncte CF
    20.0

    seagate

    Salut,

    si eu am avut un seagate la 80 insa nu ciriia de loc. Nu exista firma producatoare de HDD care sa motiveze ca produsul sau ciriie sau creaza un alt inconvenient utilizatorului, deci explicatia primita la firma la care ai fost este o abureala...
    Eu am avut un maxtor de 120 care ciriia si mergea greu, l-am dus inapoi de unde l-am luat (VOBIS in Germania) si mi-au explicat ca avea o problema mecanica din fabricatie (eroare de microlot).
    Eu cind cumpar un HDD si am probleme de orice fel, merg la vinzator (este obligat macar moral sa faca asa ceva, ca atunci cind cumperi toti sunt super competenti) si-l rog sa-mi puna acelasi HDD de la el din stoc sa vad daca in conditii normale face la fel...Simplu, eficient si evitam orice discutii neplacute.
    Spre sa te ajute pe viitor experienta mea prezentata aici.

  7. #7
    De-al casei scormonel's Avatar scormonel este pe calea cea buna
    Data de inscriere
    04-10-2005
    Locaţie
    Craiova
    Sex
    M
    Mesaje
    355
    Mesaje bazar
    77
    Putere Reputatie
    39
    Reputatie
    24
    Puncte CF
    18.0
    Windows-ul cu trecerea timpului merge tot mai greu. Solutia radicala este formatarea si pui totul pe curat. Atunci totul este struna si nu vei mai avea probleme. Si se sterg automat si eventualii virusi sau spioni ce ingreuneaza calculatorul. Daca nu vrei sa apelezi la aceasta solutie, reinstaleaza driver-ele de hard-disk. Cand se busesc astea, stai mult pana se deschide ceva.
    Vrei mai putine reclame? Inregistreaza-te sau logheaza-te

Google+

Cautati logo-ul CraiovaForum?

Iata cateva variante: